اسباب بازی آنتیک-فرفره

معرفی و تاریخچه اسباب بازی

اسباب بازی به اشیایی که کودکان در حین بازی استفاده می‌کنند اسباب بازی می‌گویند. اسباب‌بازی ها اغلب مدلی کوچک و تقلیدی از یک شیء واقعی هستند. با این حال، حتی مواد ساده با اشکال و فرم‌های مختلف می‌تواند اسباب بازی باشد. مثلاً؛ هر تکه سنگی می‌تواند یک ماشین باشد، یک شیء گرد فرمان، و هر تکه پارچه‌ای در تخیل کودکان می‌تواند چادر باشد. اما آیا اسباب بازی‌ها فقط برای کودکان مهم و خاص هستند؟ البته که نه. بسیاری از بزرگسالان هم نسبت به اسباب‌بازی‌ها ضعف دارند. مخصوصاً اسباب‌بازی‌های عتیقه…

بر اساس اظهارات محققان، اسباب بازی‌ها یکی از مهم‌ترین اشیائی هستند که از زمان وجود بشر وجود داشته است. باستان شناسان در نقاشی‌های قرن پنجم قبل از میلاد، بازی کودکان را در تصاویر کالسکه‌های اسبی کشف کردند و نشان دادند که این اولین اسباب بازی شناخته شده در تاریخ است. یافته‌های باستان‌شناسی‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد در قرن دوم قبل از میلاد، فرفره و تیله در مصر وجود داشته‌اند. در همین دوره عروسک‌هایی نیز در مقبره فرعون‌ها پیدا شده است. همین‌طور پیکره‌های انسانی، با دست‌ها و پاهای متحرک هم در یونان، روم و چین باستان یافت شدپه است.

اسباب بازی آنتیک-کالسکه اسب دار

اسباب‌بازی‌هایی که توسط بزرگسالان برای سرگرمی و آموزش کودکان ساخته می‌شوند، اغلب بازتاب زندگی بزرگسالانی هستند که اسباب‌بازی‌ها در آن دوره ساخته شده‌اند. اسباب بازی‌ها چه از یک ماده ساده ساخته شده باشند و چه از یک محصول صنعتی پیشرفته، همواره نشان‌دهنده ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دوره‌ای هستند که در آن ساخته شده‌اند. با گذشت زمان، پیشرفت‌های انسان و در نهایت انقلاب صنعتی، اهمیت اسباب‌بازی در زندگی ما چندین برابر شده است.

جایگاه اسباب بازی‌ها در دنیای بزرگسالان

در واقع اسباب بازی یکی از جهانی‌ترین زبان‌های دنیاست. اسباب بازی‌ها نه تنها وسیله‌ای برای سرگرمی کودکان، بلکه بخش مهمی از زندگی بزرگسالان نیز هستند. چطور امکان دارد که مهم نباشند! آیا ما ماشین‌های فلزی‌ای نداریم که با آن‌ها وارد بازی‌های ماجراجویانه می‌شدیم، یا عروسک‌هایی که روزها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها را با آنها سپری می‌کردیم؟ اسباب‌بازی‌هایی که حتی اگر قدیمی یا شکسته باشند، نمی‌توانیم آنها را دور بیاندازیم؟ قطعا چنین اسباب‌بازی‌های در زندگی ما وجود داشته و دارند.

در این میان کسانی هم هستند که اسباب‌بازی جمع می‌کنند، آنها کسانی هستند که همیشه موفق می‌شوند بچه بمانند… در واقع به لطف چنین افرادی‌ست که می توانیم اسباب بازی‌های عتیقه را نسل به نسل نگاه داشته و به آینده معرفی کنیم. اسباب‌بازی‌های آنتیک که با موادی مانند سرامیک، چوب، چینی، قلع و بطور کلی ساخت دست هستند، به شکل مینیاتورهایی در ذهن و دنیای بزرگسالان مانده‌اند.

پس از انقلاب صنعتی ساخت اسباب بازی به یک کار تجاری مهم در مقیاسی انبوه تبدیل شد. تولید اسباب بازی‌هایی از مواد مختلف با مکانیزم‌های جذاب. در این فرآیند رشد، اسباب بازی‌های طراحی شده خاص شروع به ظاهر شدن کردند. اسباب بازی‌هایی مانند لوازم خانگی، بوفه، تختخواب، کمد، کالسکه اسب، عروسک چینی، حیوانات چوبی حکاکی شده با دست، پیکره انسان و…

حتی آدولف هیتلر نیز یک شرکت اسباب‌بازی راه‌اندازی کرد و اسباب‌بازی‌های نظامی سفارشی را تولید نمود که نماینده ارتش آلمان بود تا در سال 1932 بذر جنگ را در دنیای کودکان بکارد. شرکت سازنده این اسباب بازی‌ها شرکتی‌ست که امروزه عروسک‌های بسیار معروف باربی را تولید می‌کند.

اسباب بازی آنتیک-مجسمه

نمونه دیگر، عروسک‌ساز معروف آمریکایی فاون زلر است که از نقاشی معروف «مونا لیزا»، اثر لئوناردو داوینچی نقاش ایتالیایی، در سال 1954 الهام گرفته و تنها یک نمونه از این عروسک را ساخته است. به نظر او اگر این اثر گرانبها یکی‌ست، اسباب بازی آن نیز باید یکی باشد.

اسباب بازی آنتیک-عروسک مونالیزه

مورد علاقه‌ترین اسباب بازی های آنتیک

امروزه اکثر دوستداران آنتیک به اسباب بازی های آنتیک نیز علاقه خاصی دارند. در این میان، انواع مختلفی مانند عروسک‌های چینی، اسباب‌بازی‌های فلزی، ماشین‌های مینیاتوری کلاسیک، قطار، کالسکه‌های اسب‌دار، اسباب بازی‌هایی با مواد پلاستیکی، اسباب‌بازی‌های مخملی، اسباب‌بازی شخصیت‌های فیلم‌ها، اسباب‌بازی‌هایی با شخصیت‌های دلقک یا سوپرقهرمان‌ها وجود دارند.

تاریخچه اسباب بازی‌ها به سه هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد، و تقریباً اسباب‌بازی‌ها برای همه بوده‌اند، خواه از خاک رس، خاک، فلز، پلاستیک، چینی، مواد چوبی ساخته شده باشد. اسباب‌بهزی‌ها خاطرات فراموش نشدنی‌ای را برای ما به جا گذاشته‌اند که تا بزرگسالی ما ادامه دارند.

اگرچه اسباب بازی های تکنولوژیک امروزی از نظر بصری و کاربردی زیبا و چشمگیر هستند، اما معنا و طعم اسباب‌بازی‌های قدیمی حقیقتاً متفاوت است. ما فکر نمی‌کنیم کسی وجود داشته باشد که از اسباب بازی‌های آنتیک -که آثاری از هر دوره زندگی را در خود دارند- را دوست نداشته باشد. اگر به اسباب‌بازی‌های قدیمی آنتیک علاقه‌مند هستید یا اگر می‌خواهید اسباب‌بازی‌های آنتیک خود را بفروشید می‌توانید به راحتی آنها را در فروشگاه چمراس در معرض دید و فروش قرار دهید.

متن بالا برگرفته از مقاله سایت “جعبه آنتیک” می‌باشد.

https://www.antikkutu.com

شما می توانید بسیاری از محصولات مناسب با سلیقه خود را، در فروشگاه چمراس پیدا کنید.