شیء آنتیک هر آن چیزی است که با دست ساخته شده و بیش از 100 سال قدمت داشته باشد. برخی از اشیاء بسیار ارزشمند هستند و بیشتر کارهای مرمت آنتیک بر روی قطعاتی انجام می‌شود که ارزش معنوی بیشتری نسبت به ارزش پولی داشته باشند.

بعضی از صاحبان اشیاء آنتیک برای احیای یک میراث درخور و ارزشمند، و به دنبال احساساتی چون رضایت درون، هنر، نوستالژی، یادگاری یا آرامش یافتن از ارتباط با اشیاء خاص، آن را مرمت، بازسازی، رنگ‌کاری یا صیقل‌کاری می‌کنند. برخی هم به دنبال حفظ اشیایی که می توانند ارزش پولی یا تاریخی قابل توجهی داشته باشد هستند.

سؤالی که اغلب، برای بسیاری از صاحبان اشیاء آنتیک بوجود می‌آید این است که آیا ترمیم آنتیک بر ارزش آن تأثیر می‌گذارد؟ به طور خلاصه باید گفت: “بستگی دارد.”

قبل از تصمیم‌گیری برای مرمت، داشتن اطلاعاتی در مورد مرمت آنتیک مهم است. ممکن است کسانی که ذوق و قریحه هنری داشته و به کارهای دستی علاقه دارند بتوانند چنین کاری را انجام دهند، اما یک مرمتگر حرفه‌ای با آگاهی دادن به صاحب آنتیک می‌تواند او را در تصمیم گیری کمک کند؛ اینکه تحت چه مراحل و شرایطی ممکن است ارزش قطعه آنتیک آنها افزایش یافته یا کاهش یابد.

آیا مرمت، ارزش اشیاء آنتیک را کم کرده یا از بین می‌برد؟

اگر صاحب یک اثر با ارزش یا با کیفیت کلکسیونی هستید و به اصالت آن شک دارید، آن را توسط کارشناسی که می تواند ارزش و اصالت آن را تأیید کند، بررسی کنید. (از صفحه خدمات کارشناسی چمراس دیدن کنید) شما باید این کار را انجام دهید تا اگر یک قطعه ارزش بالایی دارد، آن را بیمه کنید. همچنین شما با این کار اطلاعات لازم در خصوص ارزش قطعه آنتیک را به دست می‌آورید، که می‌تواند در تصمیم‌گیری شما در خصوص چگونگی حفظ و نگهداری آن ارزش کمک کند.

همواره باید توجه داشت هر کاری که یک مرمتگر روی یک قطعه انجام می‌دهد باید کاملاً برگشت‌پذیر باشد. مثلاً اگر پایه میز شمعدانی کوچک شکسته است، باید آن را دوباره چسباند، اما باید این کار را به گونه‌ای انجام داد که پایه را بتوان جدا کرد و چسب روی میز و پایه را پاک کرد. معمولن فروشندگان اشیاء آنتیک زمانی از اهمیت توجه به این موضوع آگاه می‌شوند که قصد فروش قطعات خود را دارند. و خریدار از کیفیت پایین مرمت آگاه بوده و شیء آنتیک در زمان مرمت نیز آسیب دیده است.

تمیز کردن اشیاء آنتیک

بسیاری از اشیاء آنتیک بدون مرمت یا حتی بازسازی قابل استفاده نیستند. اگر قرار است کار مرمت انجام دهید، باید توجه داشت که ارزش ذاتی قطعه دست نخورده باقی بماند. با این حال گاهی ممکن است در فرآیند مرمت آسیبی ناخواسته به قطعات وارد شود. مثلاً برای تمیز کردن لاک ناخن ریخته شده روی یک میز ناهارخوری آنتیک استفاده استون لازم است. در این صورت، این عمل ترمیم نیست که ارزش قطعه را کاهش می دهد، ریختن لاک ناخن است که ارزش شیء آنتیک را کم کرده است و استفاده از استون در مرمت این میز ضروری است.

اشیاء آنتیکی که در اثر آتش یا آب آسیب دیده‌اند ممکن است به چیزی بیش از کار مرمت و بازسازی نیاز داشته باشند. اینجاست که باید بازیابی مجدد انجام شود، البته این روش اولین انتخاب کارشناسان در مرمت این قطعات نیست.

اگر ارزش شیء آنتیک خود را نمی دانید و گمان می‌کنید که از نظر مالی ارزشمند است، توصیه می‌شود که با یک متخصص مرمت، مانند چمراس، مشورت کنید. (ما سعی می‌کنیم به مشتری در مورد بهترین انتخاب مشاوره و آموزش دهیم. به طور کلی مراجعه به یک کارشناس، متخصص حفظ آثار یا حتی یک مرمتگر دیگر را نیز توصیه می‌کنیم. کسی که در نوع مرمت مورد نیاز شما برای یک قطعه یا نوع آسیب خاص تخصص دارد.) یکی از بهترین ویژگی‌های افرادی که در مرمت و بازسازی آنتیک فعالیت می‌کنند این است که اگر در انجام ترمیم نوعی از کار صلاحیت و توانایی نداشته باشند، از پذیرش مرمت خودداری می‌کنند. برای مثال ما در چمراس تماس‌های زیادی از همکاران خود دریافت می‌کنیم که افرادی با اشیاء ارزشمند برای ترمیم به آنها مراجعه می‌کنند و به دلیل نداشتن تخصص در تمیم نوع خاصی از آنتیک قطعات خود را به ما می‌سپارند. صفحه “تماس با ما” چمراس را در اینجا ببینید.

آیا همه اشیاء آنتیک نیاز به مرمت دارند؟

هنگام تصمیم گیری در مورد بازسازی، مهم است که ارزش قطعه و دلایل و لزوم بازسازی را مشخص کنید.

اگر اثری با اهمیت تاریخی یا مربوط به 150 سال یا قبل از آن است، باید از یک کارشناس حرفه‌ای کمک بخواهید. او به شما خواهد گفت که نهایتاً تصمیم برای بازسازی به عهده صاحب آنتیک است. مثلاً اگر یک شیء نسل‌ها در خانواده‌ای بوده و برای آنها ارزش معنوی دارد، چه کسی اهمیت می‌دهد که بخواهید شکل آن را به صورتی قابل استفاده تغییر دهید؟ آنها با این قطعه زندگی می‌کنند و اینکه آیا از آن استفاده می‌شود یا خیر مهمترین چیز در تصمیم‌گیری است.

ارزش دکوراتیو به چه معناست؟

امروزه آنتیک‌های مرمت شده زیادی در فروشگاه های آنتیک وجود دارد. اکثر کارهای مرمت بر روی قطعاتی که حس نوستالژیک می‌دهند یا “ارزش دکوراتیو” دارند انجام می‌شود. (مثلاً یک میز و صندلی متعلق به 200 سال پیش با پایه‌هایی جایگزین شده، یا یک کمد چوبی با کیفیت که آسیب دیده است). وجود این اشیاء به دلیل آن است که کالای آنتیک اصیل با قیمت بالاتری در بازار فروخته می‌شوند.

حفظ یکپارچه نگه داشتن قطعات یک شیء آنتیک با ارزش اغلب با تدبیر کمتری همراه است. به طور کلی، هر چیزی که هویت، شخصیت، سبک یا لحن اصلی یک شیء را تغییر دهد یا به حداقل برساند، می تواند ارزش پولی آن را کاهش دهد. به طور خلاصه، به جای بسته بندی و انبار کردن، تمیز کنید. به جای تعویض اشیاء خانه، آنها را تعمیر کنید. و بدون احتیاط و کسب اطلاعات و مشاوره هیچ کاری انجام ندهید.

در مورد آن دسته از اشیاء آنتیک غیر نقدی و در عین حال گرانبها (از نظر احساسی) باید گفت: ارزش عاطفی مهمترین و چیزی است که موجب نگهداری آنتیک می‌شود، و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. گاهی ممکن است این سؤال در ذهن متبادر شود که “تعمیر این کالا بیست میلیون هزینه در بر خواهد داشت، اما خودش ارزش آن مبلغ را ندارد. آیا باید آن را انجام دهیم؟” پاسخی به این سؤال نمی‌توان داد، چرا که یک سوال شخصی است و هر فرد بنا به احساسات و عواطف خود باید تصمیم بگیرد.

چگونه تصمیم بگیریم؟

برای ارزیابی وضعیت اشیای آنتیک خود و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا زمان انجام مرمت و بازسازی آن فرا رسیده است، در نظر داشته باشید:

  • استحکام: در صورتی که اشیاء آنتیک به وسیله مرمت استحکام خود را بازیابند و بتوان با مرمت قطعات جدا شده را دوباره متصل کرد، ارزش بازسازی دارد.
  • رنگ‌آمیزی: ممکن است که صاحب قبلی جنسی که خریده‌اید سعی کرده باشد یک فرورفتگی یا لکه را با رنگ بپوشاند. شاید در این موارد ارزش وقت گذاشتن برای بازسازی قطعات رنگ شده را داشته باشد.
  • مواد: عموم اشیاء خانگی ساخته شده قبل از دهه 1330 معمولاً از مواد چوبی درست شده‌اند. قطعات مدرن‌تر چوبی که با تکنولوژی چندلایه‌ای ساخته شده، اغلب ارزش بازسازی را ندارند.

با این حال، کار آسانی نیست که بدانید چه زمانی باید برای یک ترمیم حرفه‌ای‌تر پول خرج کنید و چه زمانی کمی گریس، رنگ یا یک میخ می تواند در این کار به شما کمک کند. در صورت پاسخ مثبت به هر یک از موارد زیر، باید با یک متخصص مرمت اشیاء آنتیک مشورت کنید:

  • آیا این جنس یا شیء آنتیک دارای اهمیت مادی یا تاریخی است؟
  • آیا این جنس یا شیء آنتیک بیش از حد آسیب دیده است؟
  • آیا من نگران ارزش مادی این جنس یا شیء آنتیک هستم (چه امروز، و چه در آینده)؟
  • آیا این جنس یا شیء آنتیک دارای ارزش احساسی است که در صورت تغییر یکپارچگی در مواد، ارزش آن کاهش می‌یابد (یا افزایش می یابد!)؟

چه زمانی از یک مرمتگر حرفه‌ای کمک بگیریم؟

برای کسانی‌که مرمتگر اشیاء و آثار آنتیک هستند، غالباً میزان موفقیت در پروژه‌ها، به سطح مهارت، مواد استفاده شده و ابزار مرمت‌گر بستگی دارد. برای کسی که جنس معیوبی دارد که نیاز به مرمت دارد، اطلاعات زیادی در فضای مجازی (مخصوصاً سایت یوتیوب) وجود دارد. مرمت، برای یک تازه‌کار علاقمند می‌تواند هیجان‌انگیز باشد، اما برای انجام تخصصی بازسازی و مرمت اشیاء آمتیک باید به کارشناس مرمتگر مراجعه کرده و مشورت بخواهد. (در صفحه خدمات چمراس، چگونگی درخواست و نحوه ارتباط با کارشناسان و مرتمگران آنتیک توضیح داده شده است).

مرمتگران حرفه‌ای به فضای کارگاه و ابزارهایی دسترسی دارند که همیشه در دسترس اشخاص “همه فن حریف!” قرار ندارد. مثلن برای زدودن رد خطوط مسواک در زمان مرمت نیاز به کمپرسور باد است که تهیه آن برای هر کسی و در هر فضایی معقول نمی‌باشد. شما همچنین به فضایی نیاز دارید که در حین کار و زمانی که قطعه رنگ کاری شده خشک می شود، گرد و غبار نداشته باشد. یک فضای کاری با گرد و غبار می‌تواند منجر به دوباره‌کاری شود، کارهایی مانند سنباده‌زنی.

بعضی از ابزار و متریال مرمت فقط به صورت عمده به فروش می‌رسند، بنابراین در دسترس علاقمندان به تعمیر آنتیک نیستند. مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند مرمت نیز می‌توانند خطرناک باشند و باید از تجهیزات ایمنی مثل ماسک و دستکش استفاده شود. همچنین باید اطمینان حاصل کرد که جریان هوای مناسبی در محیط کار وجود دارد.

به طور کلی برای مرمت آثار و اجناس قدیمی و آنتیک باید عاشق این کار بود. این کار بسیار حرفه‌ای، دقیق، و پر استرس است. این بدان معنا نیست که کسی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، اما باید بدانید که دست با چه کار ظریفی مواجه هستید.

شما می توانید یک کارشناس حرفه‌ای آنتیک را از طریق سایت چمراس پیدا کنید. برای مرمت اشیاء آنتیک خود نیز با پشتیبانی چمراس تماس بگیرید.

شما چه نکات و ترفندهایی در خصوص نگهداری، مرمت یا بازسازی اشیای آنتیک تجربه کرده‌اید؟ در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

تجربه شما ممکن است به یکی دیگر از دوست‌داران اشیاء آنتیک کمک کند تا گنجی را حفظ کند یا یک شیء با ارزش را به احیا کند.